enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
13,4162
EURO
15,1655
ALTIN
794,42
BIST
1.930,72
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Çok Bulutlu
1°C
İstanbul
1°C
Çok Bulutlu
Salı Az Bulutlu
3°C
Çarşamba Çok Bulutlu
5°C
Perşembe Çok Bulutlu
7°C
Cuma Çok Bulutlu
7°C

Profesyonel patron Atalay Şahinoğlu

Profesyonel patron Atalay Şahinoğlu
REKLAM ALANI
14.03.2021
0
A+
A-

Profesyonel patron

İstanbul Ticaret Odası’nda meclis başkanı olarak görev yapan Atalay Şahinoğlu, Türkiye’nin önde gelen profesyonel yöneticilerinden. Kurumsallaşma konusunda ciddi çalışmaları olan Şahinoğlu’na bu sebeple 80’li yıllarda Amerika’daki bir profesyonelin adı “Ayakoka” ismi takılmış.

Atalay Şahinoğlu, 1939 Trabzon doğumlu. Kendisi 3 yaşındayken, verem hastası olan babası İbrahim Şahinoğlu vefat eder. 23-24 yaşlarında olan annesi Yaşar Şahinoğlu, tekrar evlenmeyerek hayatını oğluna vakfeder. Atalay Şahinoğlu, annem, kendi hayat tarzı olan çalışkanlık, sadakat ve dürüstlüğün ne olduğunu özümsememi sağladı diyor. Anne Yaşar Hanım, 40 – 50 dönüm araziyi işletip, tütün, fındık ve sebze satarak ailesini bakmaya çalışır. Atalay Şahinoğlu’da 3. sınıfa kadar ilkokulu Trabzon’da okur. Okuma ve okutmaya çok meraklı olan Yaşar Hanım, yanlarında kalan kardeşi yani Atalay Şahinoğlu’nun dayısı olan Miraç Özoflu’nu Edirne’de teknik okulda okutur. Tekniker olan dayı Miraç Özoflu, Konya’ya tayini çıkınca bütün aileyi yanına alır. Atalay Şahinoğlu, aile Konya’ya göç edince 4. sınıfa burada başlar. Şahinoğlu, ilkokul sürecini şöyle anlatıyor, “Ben, Trabzon’dan Konya’ya geldiğimiz zaman okula alışamadım ve derslerim zayıf geçmeye başladı. Annem, öğretmenimden derslerimin zayıf olduğunu öğrenince çok üzülmüş ve eve geldiği zaman ağladı. Ben bu durumdan etkilenip derslerimi çok çalıştım ve okulu birincilikle bitirdim. Dayımın tayini İzmir Buca’ya çıkınca ortaokulu Buca’da bitirdim.”

Bu sırada İstanbul’da Bozkurt Helva’nın ortaklarından olan annesinin kuzeni Ziya Özoflu, Atalay Şahinoğlu ve ailesini İstanbul’a getirtir. Ziya Özoflu, Atalay Şahinoğlu’nu okul başarısını bildiği için İstanbul Erkek Lisesi ve sonra da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okutur. 1962 yılında üniversiteyi bitiren Atalay Şahinoğlu, Koç’un kuruluşu olan Koç Burroughs firmasına makine mümessili olarak girer. Muhasebe proğramı makinesi satmaktadır. Kısa zaman sonra askere Yedeksubay olarak giden Atalay Şahinoğlu, Hadımköy Akpınar bölgesindeki askerliği sırasında da gördüğü büyük firmaların adreslerini alır. 1964 yılında askerden dönen Atalay Şahinoğlu’nu firması çağırır ve Koç Burroughs’ta tekrar işe başlar. İşe başlar başlamaz ilk önce aldığı adreslere giden Atalay Şahinoğlu, iyi satışlar yapar. Primleri o kadar yüksektir ki, 1971 yılına kadar aldığı primlerin toplamıyla Selamiçeşme’de 150 m2 büyüklüğünde bir daire alır.

O yıllarda bilgisayarlar da hayatın içine girmeye başlamıştır. Bu sırada, Koç Burroughs, elemanlarını İngiltere’ye lisans öğrenmeye gönderir. Bunlardan birisi de Bölge Satış Müdürü olan Atalay Şahinoğlu dur. Yedi ay süresince gördükleri kurs sayesinde, bundan sonraki hayatında büyük etkisi olacak olan iyi bir İngilizce öğrenir Atalay Şahinoğlu. Tabi kursun amacı, bilgisayar satışında kalifiye eleman olmaları içindir. Fakat Atalay Şahinoğlu İngiltere’den döner dönmez Arçelik satış departmanında çalışmak ister. Rahmi Koç kendisine kızınca, Atalay Şahinoğlu, benim kendimi ispat edebileceğim bir yeri istedim, der. Bunun üzerine Atalay Şahinoğlu, kendi tanımıyla, Koç’un %55 ortak olduğu Bozkurt Mensucat’a satış müdürü olarak sürülür. Atalay Şahinoğlu, Bozkurt Mensucat’daki verimli çalışmasıyla 6 yıl sonra genel müdür olur. Ben hep şunu hedef aldım ve tüm gençlere de öneriyorum, ihracat, ihracat, ihracat!..

O dönem de şirketler kendi dövizini bulmak zorundaydı ki, ithalat, yatırım yapabilsinler…

Bozkurt Mensucat G. Müdürü olarak 4 yıl görev yapan Atalay Şahinoğlu, 1976 yılından 1981 yılına kadar firmanın yaptığı ihracatı 10 milyon dolara çıkarır. Şahinoğlu’nun ifadesiyle, Bozkurt Mensucat en verimli dönemini kendisi zamanında yaşar.

Atalay Şahinoğlu o günkü süreci şöyle anlatıyor, “Bozkurt Mensucat’a İGS Grubu da ortaktı. O yıllarda Vehbi Bey’in yönetimindeki Koç Holding ortak bir tekstil ticaret şirketi kurmak istedi. Ancak bu işin organizasyonu o kadar kolay değildir. Ben de bu göreve talip oldum; ama şirkete yüzde 10 oranında ortak olmak istedim. Ancak Koç’ta, bir genel müdürün kurulacak şirkete ortak olması fikri ilk başta kabul görmedi. Fakat sonraları Vehbi Bey bunu kabul etti ve ben Kurt Mensucat’ı kurdum.”

“Vehbi Bey’in Önerisini Dinledim İlk Şirket Kurtarma Operasyonu olan Hazet Grubu’nu Kurtardım”

Atalay Şahinoğlu, Türkiye’de ilk şirket kurtarma operasyonunu da kendisinin yaptığını ve bu operasyonda Vehbi Koç’tan gördüğü desteği şöyle anlatıyor, “Sayın Vehbi Koç mütevazı yaşam tarzı ve öğütleri ile bende önemli bir etki yarattı. Özellikle öğütlerinin hayatımdaki etkisini şu anıyla paylaşmak istiyorum: 25 yıllık çalışma döneminin ardından 1985 yılında topluluktan istifa ederek bünyesinde IGS Konfeksiyon ile birlikte 14 – 15 şirketi bulunduran HA-ZET Holding’e geçtim. Geçiş nedenim grubun hayatta olan tek hakim ortağının da amansız bir hastalığa yakalanması ve grubun zor durumda olmasıydı. Görevim grubun kurtarma operasyonunu yürütmekti.

 Benim HA-ZET’e geçişimin ikinci ayında son ortak İzzet Gökçimen de vefat etti. Tüm yük sırtıma kaldı. İzzet Bey’in vefatından birkaç gün sonra Vehbi Bey’den bir randevu istedim. Hemen kabul etti. Vehbi Koç, 20 küsur yıldır yönetici olarak çalışan bir yöneticisini ilk defa evine kahvaltıya alıyordu. Kendisine durumu anlattım. Tavsiyesini istedim.
Bana şunları söyledi. ‘Oğlum çok zor bir görevi yüklendin. Ancak, şirket mirasçılarının yüzde 80’den fazlası hanım ve genç. Hem iş hem de onlarla uğraşırsan işi başaramadan öteki dünyaya gidersin. Sana tavsiyem, önce tüm aile efradını toplaman ve sana güvenip güvenmeyeceklerini sorman. Güveniyoruz derlerse, o zaman bu işi bildiğim gibi yürüteceğim deyip, tam yetkiyi almandır. Buna evet demezlerse yarından tezi yok hiç başlamadan işi kendilerine iade et.’ Dediklerini yaptım. Güvenceyi aldım. 2 – 2,5 yılda HA-ZET Grubu’nu ve IGS’yi yani Türkiye’nin ilk şirket kurtarma operasyonunu küçük bir ekiple
yaptım. Hatta o dönemde basında ismim Ayakoka’ya çıkmıştı. Çünkü o günlerde Amerika’da otomobil fabrikalarından birini, zannedersem Chrysler şirketini kurtaran bir profesyonel yönetici vardı. Bizimki de işin sahibi başında olmadan bir profesyonelin yaptığı Türkiye’de ilk kurtarma operasyonudur. Ben holdinge bağlı 17 şirketi 7’ye düşürüp şirket kurtarma operasyonunu gerçekleştirdim. Bunun ardından İGS hızlı bir büyüme gerçekleştirdi.”

Atalay Şahinoğlu, HA-ZET Grubu’nu, kendi bünyesindeki bazı fabrika ve işletmeyi değerinden satarak veya borç karşılığı vererek kurtardığını belirtiyor.

NAMUSLU İNEK

Atalay Şahinoğlu, bu satışlardan birini de Banker Kastelli adı ile meşhur olan Cevher Özden’e yapmış. Şahinoğlu olayı şöyle anlatıyor, “İzmir´de önemli bir gayrimenkul var. Ben bunu Kastelli’ye satmak istiyordum. Uzun görüşmelerden sonra fiyatta anlaştık ama bankalar ipotek var diye karşı çıktılar. İşbankası bana destek çıktı ama yeterli değil. Ben de o sırada İTO’da Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı idim. Ticaret Bakın Cahit Aral’ı ziyaret ettim ve olayı anlattım. O da, Akbank ve Emlak Bankasının genel müdürlerini çağırdı ve müsaade aldı. Bu sayede üç bankanın da borcunu ödeme imkanı doğdu. Biz Kastelli ile devir işlemini yapıyoruz. Şirket ortaklarını da çağırarak Kastelli’nin ofisinde toplandık. Ben olayı ortaklara kuruşu kuruşuna hesabıyla anlattım. Kastelli dayanamadı ve “Ben böyle namuslu bir inek görmedim” dedi. Bu sözüne de şöyle açıklık getirdi, “Ben, satış sırasında Atalay Şahinoğlu benden avanta isteyecek diye bekliyorum. İstemeyince herhalde satış bedelini ortaklara küçük gösterip oradan kendisine pay alacak diye bekledim. Satış bedelini de tam söyleyince dayanamadım takdir anlamında “namuslu inek” dedim”

Atalay Şahinoğlu, yine bu kurtarma operasyonu ile ilgili bir hatırasını da şöyle anlatıyor, “ Tahtakale´de çok kıymetli bir hanı satılığa çıkardım. Talipliler arasında Akbank da var. Akbank’ın genel müdürü ve ortaklarından olan Erol Sabancı ile bir araya geldik. 350 milyon liralık fiyatta anlaştık, ama tam imza atılacağı sırada Erol Sabancı 50 milyon lira daha indirilmesini istedi. Ben de çok kızdım ve anlaşmaktan vazgeçtim. Daha sonra Adana’da bir firma Özbucaklar ile görüştüm. İGS´nin Adanalı Özbucaklar´a 700 milyon lira borcu vardı. Borca karşılık onlara teklif götürdüm. Özbucaklar hemen kabul edip, borcu sildiler. Ben Akbank’ta 350 milyona razı olmuşken, Özbucaklar’a 700 milyona satış yapmış oldum.”

Atalay Şahinoğlu, ben bütün hayatımda Vehbi Koç’un, “Herkes zekidir ama zekayı kullanmak akıllı adam işidir” sözünü hiç unutmadım diyor.

Hayalinde kendi şirketini yönetmek, maaşa bağımlı olmamak duygusu taşıyan Şahinoğlu, 1987 yılında Odak Pazarlama A. Ş. firmasını kurar. Yalım Erez, Ahmet Kuşçulu ve İlhan Erem’le ortak olan Atalay Şahinoğlu, KOÇ’un da desteğiyle Topkapı’daki Odak Opel’i kurar ve Opel’in bayiliğine başlarlar.

Birtürlü profesyonel yöneticilikten kurtulamayan Atalay Şahinoğlu, 1995 yılında Halis Toprak’ın ricasıyla 4 yıl Toprak Holding’de icra kurulu başkanı olarak görev yapar. Halis Toprak’ın yatırım hırsına sahip olması bazı yanlış kararlar almasına sebep oluyordu ben bunu birkaç kez engelledim diyen Atalay Şahinoğlu, Halis Toprak’ın yağ fabrikası kurmak istemesi üzerine istifa eder.

Atalay Şahinoğlu’na 1999 yılında Nuh Çimento’dan teklif gelince kabul eder. Halen Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Koordinatör olan Atalay Şahinoğlu yönetimindeki çok ortaklı Nuh Çimento Sanayi A.Ş. büyük atılımlar yapar.

Hereke’de faal olan Nuh Ticaret ve Sanayi A.Ş.’nin yıllık  üretim kapasitesi, 3.990.207 ton klinker,  4.775.100 ton çimento.  Çevreci bir anlayışla fabrikanın atıklarını en iyi şekilde geri dönüşüme kazandırdıklarını belirten Atalay Şahinoğlu, bacalara da filtre takarak çevreyi ve insanları koruyoruz diyor.

İTO YILLARI

Atalay Şahinoğlu, 1984 yılında Vehbi Koç’un teşvikiyle İTO’ya girer. İTO tarihinde bir ilk olarak, seçimden hemen sonra Yönetim Kurulu Üyesi olur.

1984 – 2009 yılları arasında toplam 7 dönem İTO Meclisine seçilen Atalay Şahinoğlu, bir defa Yönetim Kurulu Üyeliği üç defa Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, dört defa Yönetim Kurulu Başkanlığı ve dört defa da Meclis Başkanlığı yapar.

Atalay Şahinoğlu, İTO yıllarını şöyle anlatıyor, “ İTO da yaptığım her görevde arkadaşlarımın görüşünü almadan iş yapmadım.1990 yılında İTO Yönetim Kurulu Başkanı iken, üyelerden kim aradıysa çevirmez hepsiyle görüşürdüm. Bir gün Genel Sekreter İsmail Özaslan beni uyardı, bu yoğunluk seni bitirir dedi. Ben de, biz hizmet için geldik dedim. Benim inancımda, bir makama gelen insan efendi olmamalı hizmetkar olmalıdır. Hep şunu söylerim, makamdayken değil makamdan ayrılınca insanların söyledikleri sizi anlatır.

Yine başkanlığım döneminde İDTM’nin kuruluşu, Kandilli Cemile Sultan Korusu’nun düzenlenmesi, İTİCÜ’nün kurulması gibi çalışmalara ön ayak oldum. Cemil Sultan Korusu ile ilgili satalım diye düşünen üyelere karşı çıktım ve kiracıyı çıkartıp biz çalıştıralım dedim, çünkü değer biçilemeyecek bir yerdi. Boğaz öngörünümüne göre yaptığımız çalışmada ormanı kaplayan çalı çırpıları temizleyince basın beni “doğa tahripçisi” ilan etti. Ben de gazetecileri getirdim, aşağı kapıdan yukarıya kadar yürüttüm. Ben buraya villa yaptırmadım, sadece mevcut binayı az genişlettim. Girilmez olan mekanı çevre düzenlemesiyle güzelleştirdim diye anlatınca, ertesi gün gazetelerde beni “Yeşilci Başkan” ilan ettiler.”

Atalay Şahinoğlu, ben her koltuğa iğreti otururum, çünkü koltuk uydurma bir itibar verir ve her zaman da terk etmek durumundayım diye düşünürüm.

GENÇLERE ÖĞÜTLER

Atalay Şahinoğlu, çocuklarına maaşlı iş yapmayın, üretimle uğraşın diye tavsiyede bulunduğunu ve bunun bütün gençler için geçerli olduğunu söylüyor.

Baba parasına güvenmeyin, siz ´ en son nasihati. Onlar da kişiye özel gömlek için yeni bir yapılanma içindeler. Bakalım bu nasihat ne kadar tutulacak.

Nuh Çimento Eğitim ve Sağlık Vakfı’nın da yöneticisi olan Atalay Şahinoğlu, vakıf olarak bugüne kadar yaptıkları hizmetide şöyle anlatıyor, “Uzunçiftlik beldesinde Nuh Çimento Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yaptırılıp Sağlık Bakanlığı’na bağışlandı. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine Yanık Ünitesi yaptırıldı. Yine eğitime yönelik 11 okul yaptırıldı. Yaklaşık bin öğrenciye de burs vermekteyiz.

Eğitim alanında kalıcı eserlerin bırakılmasının yanında bölgedeki diğer okulların ihtiyaçları da vakfımız tarafından mümkün oldukça karşılanmaktadır.”

 

ATALAY ŞAHİNOĞLU KİMDİR?

1939 Trabzon doğumlu

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu

1962-1985 arası Koç’un kuruluşlarında, Burroughs A.Ş. Bölge Müdürü, Bozkurt Mensucat San. A.Ş. Genel  Müdürü, Kurt Mensucat San. A.Ş. Ortak – Genel Müdürü olarak görev aldı.

1985-1987 HA-ZET Holding Genel Koordinatörü

1987Odak Pazarlama A. Ş. Opel Bayiliği Ortağı

1995-1999 Toprak Holding İcra Kurulu Başkanı

1999 dan bu güne “Nuh Çimento” grubu şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Koordinatörü

1984- 1986 İTO Yönetim Kurulu Üyesi

1987-1992 İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1992-1995 İTO Yönetim Kurulu Başkanı

1994 yılında Akdeniz ticaret ve Sanayi Odaları Birliği (ASCAME) Yönetim Kurulu muhasip üyesi

1995-2005 İTO Meclis Başkanı

Çeşitli sosyal ve sportif amaçlı derneklere ve kulüplere üye bulunan Atalay Şahinoğlu, evli ve iki çocuk babasıydı.

Oda yönetiminde yer aldığı uzun yıllar boyunca aktif olarak bir çok projelerde imzası bulunan Şahinoğlu, özellikle İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, İTO Kadıköy Hizmet Birimi, İTO Kandilli Cemile Sultan Sosyal Tesisleri ve Türkiye’de ilk ve tek örnek olan İTO Dış Ticaret Enstitüsü gibi büyük projelerin hayata geçirilmesini de sağlamıştır.

Atalay Şahinoğlu, 18 Nis 2019 yılında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti!

GENÇLERE ÖĞÜTLER

İşleri ile ilgili bilgi sahibi olsunlar.

Dürüst ve girişimci olsunlar.

Üretim ve ihracatı hedeflesinler.

Araştırmacı ve cesur olsunlar.

Koltuğa yapışmasınlar.

Vatanlarını sevsinler.

Kaynak: İTOVİZYON Dergisi / YIL 10 / SAYI 116 / EYLÜL 2012

(Bu röportaj, 2012 yılında Merhum Atalay Şahinoğlu ile İTOVİZYON Dergisi adına Yahya Gül tarafından yapılmıştır.)

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.