enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
29°C
İstanbul
29°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
29°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

“Daha güçlü sigortacılık, daha güçlü millî ekonomi”

“Daha güçlü sigortacılık, daha güçlü millî ekonomi”
REKLAM ALANI
17.08.2022
0
A+
A-

Sigortalanma bilinci artıyor

Ülkemizdeki sigortalanma bilincinin giderek arttığını vurgulayan Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli şunları söyledi: “TSB’nin Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte hazırladığı ‘Türkiye Sigortacılık Sektörü Ekonomik Etki Analizi Raporu”na göre sigortacılık sektörünün GSYH üzerindeki toplam etkisini yüzde 7,46’lık büyüme ile 421 milyar TL’ye yükseltmek mümkün.”
Türkiye Sigorta Birliği Başkanı (TSB) Atilla Benli, bankacılıktan sonra, Türkiye ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan sektörün sigortacılık olduğunu açıkladı. Bu durumla gurur duyduklarını ve millî ekonomimize olan katkıyı her geçen gün daha da artırmak için canla başla çalıştıklarını belirten Benli, “Daha güçlü sigortacılık sektörü, daha güçlü millî ekonomi” dedi.
Benli, Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte hazırladıkları “Türkiye Sigortacılık Sektörü Ekonomik Etki Analizi Raporu”na da değinerek sigorta sektörünün ülke ekonomisine katkılarını geliştirerek sürdüreceğini belirtti.

Sigortacılık sektörü her geçen gün daha da büyüyor

Sigortacılık sektörünün her geçen gün daha da büyüdüğüne dikkat çeken TSB Başkanı, vatandaşların sigortaya teveccühünün artarak devam ettiğinin altını çizdi. Benli şöyle devam etti: “Son iki senedir pandemi, doğal afetler, dünya ekonomilerinde yaşanan dalgalanma gibi pek çok olağan dışı olayı tecrübe ettik. Bu zor dönemler, hepimizi elimizdekinin ‘kıymetini bilmeye’, onları koruma bilinciyle hareket etmeye itti. TSB olarak çabalarımızın karşılıksız kalmadığını görmek, sigortalılarımızın hem bireysel hem aile ekonomileri hem de millî ekonomimizi ‘güvence altına’ almak için gerekeni yaptıklarına tanık olmak çok değerli. Sigortanın ‘kara gün dostu’ olduğunu sık sık tekrarlıyoruz. Bunun en belirgin örneklerinden biri, üzerinden 23 yıl geçse dahi asla unutamayacağımız 17 Ağustos Büyük Marmara Depremi’dir. Allah bir daha böyle büyük acılar yaşatmasın.”
Sigorta sektörünün potansiyelinin daha da büyük başarılara imza atmaya hazır olduğunu belirten Başkan Benli, bu durumun Boğaziçi Üniversitesi’yle birlikte hazırlanan Rapor’la bir kez daha ortaya konulduğunu ifade etti.

Etki analiz raporu

Benli şunları da vurguladı; “Türkiye Sigortacılık Sektörü Ekonomik Etki Analizi Raporu”nda; ülkemizin sigortacılık sektörü için öngörülen muhtemel büyüme senaryolarının millî ekonomimiz üzerindeki ‘doğrudan’ ve ‘dolaylı’ etkileri açıklanıyor. “Hesaplanabilir Genel Denge Modeli” yaklaşımını temel alan analizde, uygun kamu politikaları ile gelişmekte olan muadil ülkeler arasında pozitif ayrışmanın mümkün olduğu vurgulanıyor. Araştırma sonuçlarına göre; Türk sigortacılık sektöründeki penetrasyonun mevcut yüzde 2,2 oranından, muadil ülkelerde gözlemlenen ortalama yüzde 3,2’ye çıkması, sektörel bazda yaklaşık olarak yüzde 45’lik bir büyümeye tekabül ediyor. Potansiyel Senaryoda oluşabilecek ‘doğrudan’ ve ‘dolaylı’ etkiler birlikte değerlendirildiğinde; Türkiye ekonomisi için GSYH üzerindeki toplam etkinin yüzde 3,51’lik büyüme ve 197,8 milyar TL’lik artışa karşılık gelmesi bekleniyor. Bu büyümenin 74,6 milyar TL’lik kısmının (yüzde 1,32’lik büyüme) doğrudan etki, geri kalan 123,2 milyar TL’lik kısmının (yüzde 2,19’luk büyüme) ise dolaylı etki kanallarından geleceği tespit ediliyor.

Pozitif ayrışma

Rapor’da ortaya konan bir diğer senaryo ise “Pozitif Ayrışma” olarak adlandırılıyor. Bu senaryoda penetrasyon oranının yüzde 2,2’den yüzde 4,5’e çıkması değerlendiriliyor. “Pozitif Ayrışma Senaryosu”nda oluşabilecek ‘doğrudan’ ve ‘dolaylı’ etkiler birlikte değerlendirildiğinde; Türkiye ekonomisi için GSYH üzerindeki toplam etkinin yüzde 7,46’lık büyümeyle 421 milyar TL’lik artış sağlayacağı öngörülüyor. Bu büyümenin; 149,2 milyar TL’lik kısmının (yüzde 2,62’lik büyüme) doğrudan, geri kalan 271,8 milyar TL’lik kısmının (yüzde 4,84’lük büyüme) ise dolaylı etki kanallarından geleceği tespit ediliyor.”

Atilla Benli sözlerini şöyle tamamladı; “Türkiye Sigortacılık Sektörü Ekonomik Etki Analizi Raporu”nun tüm sonuçlarını sonbaharda kamuoyu ile paylaşmaya hazırlanıyoruz. Bu senaryolar altında, Türk sigortacılık sektörünün, ‘potansiyel büyüklüğüne ulaşması’nı umuyoruz. Ve, ‘muadil ülkelerden pozitif ayrışması’ durumunda merkezi yönetim bütçe vergi gelirlerine yapacağı katkı ile birlikte ‘bütünsel büyümeyi’ desteklemesini bekliyoruz.”

REKLAM ALANI