enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,7682
EURO
35,0901
ALTIN
2.459,44
BIST
10.471,32
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
26°C
İstanbul
26°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
28°C
Pazar Açık
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
29°C
Salı Az Bulutlu
29°C

Değirmencilik ve Tahıl İşleme Sektörü Moskova’da Buluşacak

Değirmencilik ve Tahıl İşleme Sektörü Moskova’da Buluşacak
REKLAM ALANI
20.08.2022
0
A+
A-

Değirmen Üreticilerinin Hedefi Rusya Pazarı

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre karabuğday, arpa ve yulaf üretiminde birinci, buğday ve çavdar üretiminde ise dünya üçüncüsü olan Rusya, yaklaşık 130milyon tonluk tahıl rekoltesiyle dünyanın en önemli ilk 5 üretici ülkesi arasında yer alıyor. Dünyanın en büyük yüzölçümüne (17 milyon km2’lik) sahip ülkesi olan Rusya’da sulanabilir arazilerin toplam tarımsal arazi içerisindeki payı 2008 yılında yüzde 2 seviyelerindeydi. 2010-2020 döneminde uygulanan toprak yenileme kalkınma programları kapsamında bu oran yüzde 8’e kadar yükseldi. Özellikle tahıl ve bakliyat üretiminde son yıllarda uyguladığı politikalarla geçtiğimiz 10 yılda yüzde 118 oranında bir rekolte artışı yaşayan Rusya, hayvancılık sektöründe de önemli ilerleme kaydetti. Yaklaşık olarak 500 milyon adet kanatlı, 25 milyon adet domuz, 19 milyon adet büyükbaş ve 23 milyon adetlik küçükbaş hayvan varlığına sahip olan Rusya, yetiştiricilik faaliyetlerinde giderek ön plana çıkıyor. Rusya; hayvansal ürünlerden bal, sığır ve domuz eti ile yumurta ve tavuk eti üretiminde dünyada ilk 10 ülke arasında yer alıyor. Rusya’nın tahıl, bakliyat ve yem pazarının büyüklüğünün yanı sıra Uzak Doğu ve Orta Asya bölgelerine olan coğrafi yakınlığı da göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye un, yem, tahıl işleme makinaları ve değirmen üreticileri için büyük potansiyeller sunuyor.
HAGE Grup şirketleri arasında yer alan, düzenlediği başarılı uluslararası tahıl ve yem değirmenciliği fuarları ile tanınan Parantez Fuarcılığın, 30 Kasım – 2 Aralık 2022 tarihleri arasında Moskova Crocus Fuar Merkezi’nde gerçekleştireceği İDMA Rusya ile; üretiminin yüzde 90’ını ihraç ederek küresel pazarda Çin’in ardından ikinci sırada yer alan yerli un, yem, tahıl işleme makinaları ve değirmen üreticilerini dünyanın tahıl, bakliyat ve yem deposu Rusya pazarıyla buluşturacak. “Hububat ve yem değirmenciliği sektörünün uluslararası fuarı” mottosuyla dünyanın çeşitli bölgelerinde düzenlenecek İDMA fuarları, pandemi sonrasında yurtdışındaki ilk durağı olan İDMA Rusya ile yerli üreticilerin Rusya pazarında yeni bağlantılar kurmasını sağlayacak.

Avrupalı rakiplere büyük çalım

Türk değirmencilik sektörünün, dünyanın en önemli tedarikçileri arasında yer aldığını belirten Parantez Fuarcılığın bağlı olduğu HAGE Grup Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Ali Kalkan şunları söyledi; “Şu anda dünyada un üretimi yapılan her iki fabrikanın bir tanesinde Türk üreticilerin imzası var. Bu sebeple hali hazırda yerli firmalarımız bilinirlik, güvenilirlik, çeşitlilik ve kalite konularında önemli kazanımlara sahip. Artan gıda ihtiyaçları ve savunmacı gıda politikaları nedeniyle ülkeler, tahıl, yem, bakliyat gibi stratejik mamulleri kendi toprakları üzerinde işlemek istiyor. Hali hazırda üretim yapan ancak tesislerinin makine parkurlarının güncellenmesine ihtiyaç duyan üreticilerle yeni tesisler kurmayı planlayan üreticileri, bu üretim tesislerini kuran değirmen, makine, silo tedarikçileriyle İDMA’da bir araya getiriyoruz. Tahıl koridoru anlaşmasının yarattığı ılımlı iklimle, konunun en sıcak olduğu yerde, 30 Kasım – 2 Aralık 2022 tarihlerinde başkent Moskova’da yer alan Crocus Fuar Merkezi’nde, bütün paydaşları bir araya getireceğimiz İDMA Rusya, yerli üreticilerimiz için büyük kazanımlar sağlayacak.”

Türkiye aynı zamanda Avrupalı üreticilerle de rekabet halinde

Bölgenin önemli tahıl merkezi olması ve Rusya’nın un üretim kapasitesi artırma yönündeki stratejik kararı sebebiyle yerli un, yem, tahıl işleme makinaları ve değirmen üreticileri için İDMA Rusya’nın öneminin altını çizen Kalkan şöyle devam etti; “Türkiye dünya pazarında sadece Çinli üreticilerle rekabet etmiyor. Aynı zamanda Avrupalı üreticilerle de rekabet halinde. Yerli üreticilerimiz kalite olarak Çinli rakipleriyle değil Avrupalı rakipleriyle yarışıyor. Bizim avantajımız ise ürün, çeşit ve fiyat esnekliğimiz. Türkiye’deki makine, değirmen, silo üreticileri her ölçekten alıcıya hitap edebiliyor. İhtiyaç küçük hacimde ve orta kalite parkura sahip bir tesis ise üreticilerimiz bunu sağlayabiliyor. Talep yüksek kapasiteye ve kaliteye sahip bir tesis ise üreticilerimiz bu konuda da Avrupalı üreticilere göre kaliteli ekipmanda fiyat avantajıyla öne çıkıyor. Rusya ve CIS ülkeleri düşük kaliteli küçük işletmeler değil, yüksek kaliteli büyük işletmeler kurmayı hedefliyor. Avrupa’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar, Türkiye’nin ortaya koyduğu tarafsız tutum birlikte düşünüldüğünde; yerli üreticilerimiz Avrupalı rakiplerine karşı, büyük kapasiteli yüksek kaliteli tesisler kurabilme yetenekleri, lojistik avantaj ve sunduğu satış sonrası hizmetlerle önemli kazanımlar elde edecektir. Rusya ve CIS ülkeleri büyük potansiyellere sahip bir pazar. Üreticilerimiz bu pazarda oluşan özel durumu fırsata çevirerek hem büyük kapasiteli katma değerli tesislerin kurulumunu yüklenecek hem de küresel rekabette önemli bir ivme yakalayacak. Yerli üreticilerimizin İDMA Rusya ile dünyanın tahıl deposu Rusya ve CIS ülkelerinde Avrupalı rakiplerinin önüne geçerek, küresel pazar hacimde Çin’i geride bırakarak liderliğe yükseleceğine inanıyorum. İDMA fuarları, sektörün buluştuğu, yeni ürünlerin ve inovasyonların vizyona çıktığı bir platform olmasının yanı sıra, düzenlendiği ülkelerde gıda güvenliği ve sürdürülebilirlik başlıklarında sektörün profesyonellerini bir araya getiren, ilgili sivil toplum örgütlerinin ve akademisyenlerin sorunları tartıştığı, çözüm önerilerini geliştirildiği organizasyonlar olmaya devam edecek.”

Türkiye ihracatta dünya liderliğini hedefliyor

Türkiye, yıllık ticaret hacmi 5 milyar dolara ulaşan un, yem, tahıl işleme makinaları ve değirmen üreticileri sektöründe Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci ihracatçısı konumunda. Türkiye, toplam üretim miktarının yüzde 90’ını ihraç ediyor. Avrupalı üreticilerle düşük maliyetler ve ürün fiyatlarıyla ayrışan yerli üreticilerimiz Uzakdoğu üretimi ürünlerden ise yüksek kalitesiyle öne çıkıyor. Lojistik avantajlarıyla birlikte yaklaşık 1 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşan sektör, Türkiye’nin en önemli ihracat kalemleri arasında yer alıyor. Özellikle değirmen teknolojilerinde dünyada trendleri belirleyen yerli üreticilerimiz, değirmen makineleri üretiminden, un, tahıl, bakliyat, yem tesisi kurulumuna kadar geniş bir kapsamda hizmet veriyor. Anahtar teslimi bir fabrikanın makine maliyeti ise makine parkuru ve tahıl depolama alanları da dahil 1 milyon dolarla 20 milyon dolar arasında değişkenlik gösterebiliyor.

REKLAM ALANI