enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
16,7509
EURO
17,5330
ALTIN
964,89
BIST
2.442,01
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Cumartesi Açık
28°C
Pazar Açık
27°C
Pazartesi Açık
28°C
Salı Parçalı Bulutlu
29°C

Gümrükçülerin Duayeni Asım Barlın

Gümrükçülerin Duayeni Asım Barlın
REKLAM ALANI
24.04.2021
0
A+
A-

Cumhurbaşkanı Gürsel’in oğlunun yanında mesleği girdi, işin kitabını yazdı                        İTO’nun renkli simalarından Asım Barlın, Türkiye’nin 4.Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’in oğlunun yanında gümrük komisyonculuğuna adım attı. İlerleyen yıllarda köyünün adını verdiği Solmaz Gümrükleme ile sektörün önde gelen firmaları arasına girdi. Gümrük komisyonculuğundan, müşavirliğe geçiş sürecide, mesleğinin uluslararası standartlara kavuşması için çalışan Asım Barlın, Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ile bugünkü Gümrük Kanunu tasarısının omurgasını hazırlar.
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis üyesi ve gümrükçülük mesleğinin duayenlerinden Asım Barlın, 1951 yılında Denizli’nin Tavas kazası Solmaz köyünde doğdu. Barlın, kamyon şoförü olan baba Osman Nuri Barlın’ın beş çocuğundan biriydi. Asım Barlın, ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra Anadolu’daki çoğu insan gibi iş ve kariyer için o zaman tek alternatif olan İstanbul’a gelir. Asım Barlın, İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümü’ne girer. O günkü şartlarda üniversite olsunda adı önemli değildir. Her fakir çocuğu gibi Asım Barlın’da okuyabilmek için iş arar.
İlk bulduğu ve geleceğini çizecek olan işi gümrük müşavirliği işidir. Türkiye’nin dördüncü Cumhurbaşkanı Rahmetli Cemal Gürsel’in oğlu Özdemir Gürsel’in yanında işe başlar. Ancak Asım Barlın, işin ne olduğunu altı ay sonra öğrendiğini belirtiyor. Asım Barlın bu zorlu geçiş sürecini şöyle anlatıyor:
“Sabah bir sürü insan geliyor, evraklar havada uçuşuyor ve herkes fikirler sunuyordu. Daha sonra kâğıtlara bir şeyler yazılıyor ve yazıları alan gidiyordu. Sonradan gelenek olduğunu anladığım sistemde, işe son giren kişi temizlik yapıyor ve çay- kahve söylüyor.. Ya da büyükler bir şey söylerse onu yerine getiriyordu. Ben de bu çalışmaları yaklaşık altı ay kadar yaptım. Bir gün bana bir beyefendinin çantasını taşımamı söylediler ve ben o beyefendinin kocaman çantasını aldım, beraberce gümrüğe gittik. O beyefendinin sayesinde gümrük komisyonculuğunun ne olduğunu orada öğrendim. Böylelikle girdiğim komisyonculuk maceram tam yedi sene sürdü. Son yıllarımda Özdemir Gürsel’in vekilharcı konumuna gelmiştim. Bir sabah aramızda işle alakalı bir tartışma başladı. Tartışmaya saat 9 da başladık, saat 11 de tartışma bittiğinde bende işten ayrılmış oldum.”
ADINI KÖYDEN ALAN ŞİRKET
Asım Barlın, İşten çıktıktan sonra ‘Ne yapayım’ diye düşünürken birden bire yedi yıldır hiç izin yapmadığının farkına varır. Hemen otobüse atlayıp memleketi Solmaz Köyü’nde soluğu alır. Köyünde 3–5 gün gibi kısa bir zaman dinlenen Barlın tekrar kalkıp İstanbul’a doğru yola çıkar. Ama dönerken de aklında kuracağı firmanın adını da belirlemiştir. Solmaz Gümrükleme. Bu zorunlu tatil aslında Barlın’ın hayatında ikinci dönüm noktasıdır. Ne iş kuracağını, geleceğini nasıl şekillendireceğini bu kısa tatilinde memleket topraklarında planlamıştır. Köyünün havasının, toprağının ve asıl önemlisi insanlarının özlemi kendisini bu ismi kullanmaya yöneltir. Gerisini Barlın’dan dinleyelim:
“Okumak, kariyer yapmak için her gariban çocuğunun yaptığı gibi büyük şehirlere gitmek, üniversite okuyup, bir yerlere gelmek isteğiyle, köyünüzü terk etseniz de, köyünüz sizi hiç terk etmiyor. Hep içinizde yaşıyor. Önce belirttiğim gibi okumak istiyorsunuz ama bir yönlendirici olmadığı için kısmetinize hangi okul rastladıysa ona şükrediyorsunuz. Tekstil tasarımı okuyup da gümrükçü olmak benim planım değildi. Şartlar öyle gerektirdi ve ben de gümrükçü oldum. Doğduğum yerin adını doyduğum yerdeki kurduğum firmama isim olarak koydum.”
MESLEĞİN ZORLUKLARI
Asım Barlın Solmaz Gümrükleme’nin kuruluşunu ve gelişimini de şöyle anlatıyor, “Gümrükleme bölümümüzde 650 personelle hizmet vermekteyiz. Bu yüzden Türkiye’de oldukça etkinliği olan bir kurumuz. İşin özüne baktığınızda gümrük faaliyetleri demek prosedürler demek, mevzuat demek. Bizim işimizde çok mevzuat vardır. Bazen günlük 250 mevzuata kadar çıkabiliyor. Yasanın özünde şöyle bir hüküm var, gümrük faaliyetlerini her kişi veya her kurum kendisi yapabilir. Ama bu faaliyetleri yürütmek için bir bilenin yol göstermesi gerekiyor. Bu bir bilen dediğimiz kişiler ise devletin yasalarla belirttiği prosedüre uygun imtihanlarla belge almaya hak kazanmış olan kişilerdir. Eskiden gümrük komisyoncusu denilen bu kişilere şimdi gümrük müşaviri deniliyor. Belgeli kişiler, yol gösterdikleri kişi veya kuruluşların belgelerini, faaliyetleriyle alakalı işlemlerini yaparken, her hangi bir mevzuat hatası, prosedürü ve bunlardan doğan bir yanlışlık yaşatmamaları gerekiyor. Uygulamayı pratik yoldan, yanlışsız yaptıran gümrük firmalarına bu yüzden güvenilir denilmektedir. Biz gümrükleme işinde değişimlere ayak uydurmaya çalışıyoruz. Bu değişimi yakalayıp da komisyonculuktan müşavirliğe geçiş sürecinde ayakta kalan üçüncü kişi konumundayım. Yalnız gümrükleme değil, taşıma ve depolama faaliyetleri de yapıyoruz. Ortalama bin 300 çalışanımız var. Tabii bizde krizden etkilendik, ama bunu bahane edip eleman çıkaramayız. Çünkü biz o insanlarla iyi ve kötü günde beraber olma anlaşması yapmışız. Bu kriz en fazla 2 sene sürer. Ben elemana ‘Pardon” deyip işten çıkartırsam, kriz geçince bu yetişmiş elemanı bir daha nasıl bulurum? Marifet de burada zaten.
Biz Solmaz Gümrükleme olarak dış ticaretin lojistiğini yapıyoruz.
Artık dünyada uluslararası bir malın bir noktadan bir noktaya hareketini gerçekleştirme işi
olarak dış ticaret lojistiği olarak tanımlandığını hatırlatan Barlın, bunun ticarete etkililerini de şöyle anlatıyor:
“Burada taşıma, depolama ve gümrük faaliyetleri vardır. Günümüzde her şey değişip hızlanmaya başladığı için, satan ülkenin prosedürleri, alan ülkenin prosedürleri ve bu iki ülke arasındaki geçiş prosedürleri, taşıma ve depolama gibi pek çok prosedürlerin birleştirilmesi gerekiyor. Elektroniğin gelişmesiyle bilinmeyen kalmadı, bu işi bir bütün halinde yapmanın zamandan tasarruf olduğu gibi artı değerler yaratacağı inancıyla tercih bu yöne kaydı. Bu yenilenmeyi yapanların dünyada aktif faaliyette olacaklarını söyleyebilirim. Böyle olunca gelişmiş ülkelerdeki bu yapı sayesinde otomatik olarak başlangıç noktasıyla bitiş noktası arasındaki faaliyetlerin prosedürlerin tek bir kurum tarafından gerçekleştirilmesi imkanı da doğdu. Bu durum hem sürece hem de maliyetlere etki etti. Böylece bu işin doğru bir şekilde görülmesini sağlayan bir faaliyet oldu. Çok uluslu şirketler için bu önemli bir gelişmedir”
10-15 YIL SONDA YILDIZIMIZ PARLAYACAK
Asım Barlın, meslek mensuplarının yeterince ilerleme kaydedemediklerini söylüyor. Gümrük Müşavirliği’nin yeni yapılan yasal düzenlemeyle 10–15 sene sonra çok iyi yerlere geleceğini söyleyen Barlın, gençlere şu uyarıları yapıyor:
“Bu 10-15 yıl ciddi bir zaman. Okuldan sonra 6 yıl tecrübe kazanıp, sonra imtihanlara girip gümrük müşavirlik belgesini alması sonrası, yapılacak işinde değerini bu günden gösteriyor.
Doğru, bilinçli ve katkılı olurlar. Bizim gibi alaylı insanların zaman zaman çok geniş platformda hadiseleri değerlendirememiş olmalarından kaynaklanan ve bir birlerine basit rekabet içinde olmaları dolayısıyla gümrük müşavirliği zafiyet içinde. Bu zafiyetin giderilmesi için şu sıralarda bazı çalışmalar var. Bunlardan bir tanesi minimum taban ücretinin tespiti. Bu gerçekleşebilirse o zaman bir parçada olsa bugünkü aktiviteler den belli bir gelir elde etme imkanı var. Bu gün gümrük müşavirleri gerçek değerde bir gelir elde edememektedirler. İş kapasitesinin de düştüğü bu ortamda böyle kötü bir rekabetle hizmet kaliteside düşmektedir. Bu çok büyük sıkıntılar doğurmaktadır. Hiçbir gümrük müşavirinin mutlu olduğunu sanmıyorum. Kapasite fazlalığı ve bunun karşılığında kapasitenin düşmesi çok fazla sorgulama ve koğuşturmayıda doğuruyor. Hem iş yaptıran hem de iş yapan zor durumlar yaşıyor. Gücü olan da kalmadı. Yeni yasadan önce gümrük müşaviri olmak çok kolaydı.”
DÜNYANIN EN ESKİ İŞİ
Gümrüklemenin dünyada devletlerin olduğu her yerde bulunduğunu belirten Asım Barlın, bununla ilgili bir belgeyi örnek veriyor:
“Efes Harabeleri’ne giderseniz, limana inen yolun üzerinde büyük bir taş üzerinde gümrük kitabesini görürsünüz. Kitabede limana gelen gemilerle alakalı gümrük prosedürü yazar. Bu durum şunu gösteriyor, her ulusun, her devletin oluşumunda değerler vardır. Bu değerlerin dışarıya karşı korunabilmesi içinde gümrükler oluşturulmuştur. İlk devlet ne zaman kurulmuşsa gümrük faaliyetleri de o zaman oluşmuştur. Firavunlar döneminde de gümrüklemeye rastlanır.”
DEMİREL’İN KOLTUĞUNA OTURDU
Asım Barlın mesleki faaliyetlerinin yanı sıra cemiyet hayatında başarısının da katkısıyla İTO Meclis Üyesi seçildi. 1992 – 1995 yılları arasında İTO Meclis Üyeliği yapan Asım Barlın, bu dönem de o zamanlar komisyoncu olarak nitelenen mesleğinin uluslararası standartlara kavuşturulması için çaba gösterdi. Bu çabaları nedeniyle dönemin hükümet yetkilileri ile gerek Ankara gerekse İstanbul’da İTO mensubu olarak bir araya geldi. Barlın, bu dönemdeki bir anısını şöyle anlatıyor:
“Meclis üyesiyken Sümer Oral Maliye ve Gümrük Bakanı, Sayın Demirel de Başbakandı. Tanışalı üç dört ay olmuştu. Atatürk Kültür Merkezi’nde bir ödül töreninde Demirel madalya ve başarı belgeleri dağıtıyordu. Ben ve diğer işadamları ise Bakan Sümer Oral’ın etrafını sardık, konuşuyoruz. O zaman ben Gümrük Müşavirleri Derneği başkanıydım. Demirel tüm madalyaları verip kürsüden aşağı inmişti. Ben de o sırada Sümer Beyle konuşurken Demirel’in koltuğuna oturmuşum. Demirel in elini omzumda hissedince döndüm. Bana “Gümrükçü yerimden çekil de oturayım” dedi. Şaşırdım, çünkü kendisiyle 3-4 ay önce bir defa görüşmüş ve başkada görüşmemiştik. Böylece hafızasının kuvvetinin söylenildiği kadar doğru olduğunu anladım.”
GÜMRÜK KANUNU MACERASI
Asım Barlın bir ara Türk özel sektörünün Avrupa Birliği ile ilişkilerini yürüten ve İTO’nun da kurucuları arasında yer aldığı İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu üyesi olarak da görev yapar. O dönemde Topluluk Gümrük Kodu diye, AB’nin Gümrük Kanunu taslağı Türkçe’ye çevrilir. Bununla birlikte AB tarafından kullanılan gümrük terimleri için de atmış gün özel bir çalışma yapılır. Hazırlanan bu çalışma 20 bin adet basılıp, dağıtılır. Bu kitap o yıllarda Gümrük Birliği Ortaklık Konseyi Kararı alındığında, iş dünyası ve gümrük camiası ile işi olanlar için anahtar kitap haline gelir. Asım Barlın, bu referans kitabın Gümrük Birliği’nin başlamasından sonra, 2000 yılında çıkan kanuna kadar Bakanlar Kurulu kararıyla bazı değişikliklerle kullanıldığını da hatırlatıyor. Barlın, bu kitabın 4458 Sayılı Gümrük Kanunu’na referans olduğunu belirterek emeği geçenleri saygıyla yad ediyor.
Barlın Gümrük Birliği sürecinde yaşananları da şöyle değerlendiriyor:
“TÜSİAD’a danışmanlık yaptığım bir dönemdi. Şimdi İKV Başkanı olan Haluk Hoca da TÜSİAD’da danışmandı. İkimiz üç günlüğüne bir eve kapandık. Mevcut bugünkü Gümrük Kanunu tasarısının omurgalarından birini hazırladık. Başka kanun tasarıları da vardı. Bunların meç edilebilmesi için elliye yakın toplantı düzenlendi. Tabi referans olan bizim çalışmamızdı. Gümrük Birliği çok şey getirmiş olmasa da değişimin başlangıcıydı. İnsan haklarıyla ilgili değerler açısından, Gümrük Birliği Türk insanının gelişiminde ve değişiminde fevkalade etkilidir. O tarihlerde kapalı bir toplumduk. Yapılacak olan kanunlardan tasarılardan genelgelerden hiç haberimiz olmazdı. Bugün Türk halkı beğenmediği bir tasarının karşısında durabiliyor. Bu hakların elde edilmesi mantık değişiminin yaşanması gümrük birliği anlaşması sayesindedir. Gömlek cebimizde Bafra, çorabımız içinde ise yabancı sigara yasak olduğundan dolayı Kent sigarası taşıdığımız bir dönemden geliyoruz. Türkiye bu gelişmesini dahada ileriye götürmekte ve dünya ülkesi ve dünya insanı haline getiriyor”.

Gençlere öneriler
• Tarihini bilmeyen milletler başarılı olamaz.
• Biz zorluklarla uğraşan bir milletin çocuklarıyız, zorluğa göğüs germeyi bilin.
• Çok iyi şartlarda okumuş olmanın önemi yok, yeterki ayaklarınız yere bassın.
• İnsan olan kişiye dürüst olun gibi şeyler söylemeye gerek yok, zaten insanlığın gereği budur.
• Sabırlı olmalarını, istikrarlı olmalarını herkesin yiyecek ekmeğinin olduğunu bilmelerini isterim. Herkesin rızkı ayrılmıştır.
• İnsan olmalarını istiyorum.

Asım Barlın kimdir?
1951 yılında Denizli’nin Tavas kazası Solmaz köyünde doğdu. Asım Barlın, kamyon şoförü olan baba Osman Nuri Barlın’ın beş çocuğundan biri. İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Tekstil Bölümü’nü bitirdi. Gümrük Müşavirliği işinde çalıştı. Köyünün adını taşıyan Solmaz Gümrüklemeyi kurdu. 1992 – 1995 yılları arasında İTO Meclis Üyeliği yaptı. Gümrük mevzuatıyla alakalı kitap çalışmalarına katıldı. Halen firmasının başında çalışmalarına devam ediyor.

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.