enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5241
EURO
34,7579
ALTIN
2.493,07
BIST
9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C

Mobilyada Yüzde 100 Yeşil Enerji

Mobilyada Yüzde 100 Yeşil Enerji
REKLAM ALANI
06.08.2023
0
A+
A-

3 MWp kurulum gücüne sahip

Yaklaşık 3 MWp kurulum gücüne sahip güneş enerjisi panellerine 40 milyon TL yatırım yapıldığını söyleyen Tepe Home Genel Müdürü Levent Çapan, şubat 2023 itibari ile fabrikalarında yüzde 100 yeşil enerji ile üretimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. “Sürdürülebilir bir geleceğin yapı taşlarından biri olan yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak karbon nötr kuruluş olma yolunda ilerliyoruz” diyen Çapan sözlerine şöyle devam etti: “Aldığımız bu önlem sayesinde hem çevreye ve gelecek nesillere sorumluluğumuzu yerine getiriyor, hem de enerjiye kesintisiz ulaşım konusundaki sıkıntıların önüne geçmiş oluyoruz. Yenilenebilen enerji kaynaklarına bugünden yatırım yapmak, ileride hem şirketimiz hem de ülkemiz için ekonomik büyüme fırsatlarını da artıracaktır.”

Yenilenemeyen Enerji Kullanımı Gelecek İçin Tehdit

Yenilenemeyen enerji kaynaklarının neden olduğu zararların gelecek için önemli bir tehdit noktasına geldiğine dikkat çeken Çapan şunları vurguladı; “Küresel sera gazı emisyonunun 3/4 ‘ünü enerji için kullanılan fosil yakıtlar oluşturmaktadır. Fosil enerji kaynakları dünya genelinde hava sıcaklığının artmasına, deniz seviyesinin yükselmesine, kuraklığa ve sel felaketlerine neden olmaktadır. Çevre kirliliği, hava kirliliği, su kirliliği toprak kirliliği, arazi bozulmaları gibi çevresel sorunların yanı sıra okyanusların asitlenmesi, asit yağmurları ve direkt olarak insan sağlığı ve ekosistem üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu olumsuzlukları bugünden hissetmekteyiz. Dolayısıyla durum çok daha kötü bir hale gelmeden harekete geçmeliyiz. Pandemi döneminde kısıtlamalar nedeni ile hava kirliliğinde ve ozon tabakasında şaşırtıcı derecede iyileşmeler meydana geldi. Bu da bize ozon tabakasının tamamen iyileşme potansiyeline sahip olduğunu net bir şekilde gösterdi. Karbon ayak izi azaltma çalışmalarının ne kadar anlamlı olduğunu gördük. Biz de Tepe Home olarak karbondan arınmış bir dünya için güzel bir adım attık. Artık üretim tesislerimizin tüm enerji ihtiyacını güneşten sağlıyoruz. İleriki nesillere güzel, sağlıklı ve yaşanılabilir bir dünya bırakmak istiyoruz.”

Hem Duyarlılık Hem de Verimlilik Açısından Önemli

Fosil enerji kaynaklarının çevreye ve ekosisteme verdiği zarar dışında aynı zamanda tükenebilir kaynaklar olduğunu belirten Çapan şunları ifade etti; “Enerji arzında jeopolitik dengeler de önemli bir rol oynamaktadır. Yenilenemeyen yakıtlar tercih edildikçe dışa bağımlılık artmaktadır. Dolayısıyla dünyada hızla büyüyen nüfusla birlikte daha çok enerjiye ihtiyaç duyulduğu da gözden kaçırılmamalıdır. Bu açıdan bakıldığında gelecekte fosil yakıt fiyatlarının yükselmesi ve aynı zamanda bu yakıtlara kesintisiz ulaşımda sıkıntılar da öngörülebilmektedir. Yenilenebilen enerji kaynaklarına bugünden yatırım yapmak ileride ekonomik büyüme fırsatlarını da artıracaktır. Dolayısıyla büyümeyi artırmak ve iklim değişikliğine karşı önlem almak için temiz enerjide sürdürülebilir bir pazar oluşması şarttır. Bizim gibi öncü şirketlerin böyle projelere yatırım yapmasının hem duyarlılık, hem sürdürülebilirlik, hem de verimlilik açısından örnek teşkil etmesini temenni ediyoruz.”

Güneş Enerjisi İle Çevre Dostu Üretim

Güneş enerjisi panellerinin faydalarından bahseden Çapan şöyle devam etti; “Güneş enerjisinden sağlanan elektrik sonucu hiçbir kirletici emisyon ya da atık da ortaya çıkmamaktadır. Bu nedenle fosil yakıtların ortaya çıkardığı çevre kirliliğine neden olmaz. Bu sistem sayesinde enerji arzının güvenliği ve enerjiye kesintisiz ulaşma konusundaki riskler de ortadan kalkar. Ülkemiz gerek arazi gerekse güneş enerjisi yoğunluğu açısından oldukça verimli bir konumdadır. Bu potansiyeli geleceğimiz için bir yatırım fırsatı olarak görmeliyiz.”

REKLAM ALANI