enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
32,5209
EURO
34,7484
ALTIN
2.495,06
BIST
9.524,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
15°C
İstanbul
15°C
Az Bulutlu
Cuma Hafif Yağmurlu
14°C
Cumartesi Az Bulutlu
19°C
Pazar Az Bulutlu
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
19°C

Turquality yönetimi ve organizasyonun 13 temel ilkesi

Turquality yönetimi ve organizasyonun 13 temel ilkesi
REKLAM ALANI
10.07.2023
0
A+
A-

Devlet destekli ilk marka programı

Turquality, ülkemizin devlet destekli ilk marka programı. Türk markalarının dünyaya açılmasına rehberlik eden Turquality, bir teşvik programından öte işletmeler için “değer” oluşturan bir iş modeli. Turquality iş modelini değerlendirirsek, stratejik planlama, insan kaynakları yönetimi, performans yönetimi, bütçe yönetimi, marka yönetimi, satış-pazarlama yönetimi, bilişim yönetimi, risk yönetimi, tedarik zinciri yönetimi gibi tüm konular ele alınmakta.
Progroup Uluslararası Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salim Çam, Turquality yönetimi ve organizasyonun 13 temel ilkesi olduğunu belirtti.,

Dr. Salim Çam’a göre 13 Temel İlke Şöyle:

1- Turquality Uzmanlaşma İlkesi: Turquality tabanlı organizasyonlar için önemli olan müşteriye verilen vaat ile ilgili faaliyetlerin zamanında, eksiksiz ve kaliteli yapılmasıdır. Bunların gerçekleşebilmesi içinde, örgütte çalışan personelin müşteriye cevap verecek alanında uzmanlaşmış olması ve uzmanlaştığı bölümde çalışması gereklidir.
2- Turquality İstisna İlkesi: Turquality yönetiminde üst yönetim günlük ve sık sık yapılan faaliyetler yerine stratejik faaliyetlerle ilgilenir. Sık sık yapılan faaliyetler dijitalleştirilmelidir. Üst organizasyonun faaliyetlerinde hayati önem taşımayan kararlarla ilgilenmesi gerekir.
3- Turquality Stratejik Amaç Birliği İlkesi: Turquality yönetiminde açıkça belirlenmiş bir stratejik amacı bulunmaktadır. Bu stratejik amaç belirledikten sonra, tüm faaliyetler bu amaca göre gerçekleştirilir.
4- Turquality Tek Amir ile İletişim İlkesi: Turquality organizasyonlarında çalışan personelin sadece bağlı olduğu bir üst ile iletişime girer. Eğer birden fazla yöneticiye bağlı olursa ilk önce hangi işi bitirmesi gerektiğini ve hangi işi yerine getirmesi gerektiğini bilemediği için, büyük sorunlar yaşanır.
5- Hiyerarşik Yapı İlkesi: Turquality yönetiminde yetki ve sorumluklar yukarıdan aşağıya doğrudur. Ast üstünün kim olduğunu ve kendisinden neler beklediğini bilir. Böylece örgütte hiyerarşik bir uyumluluk ve koordinasyon oluşur.
6- Yetki ve Sorumluluğun Denkliği İlkesi: Turquality yönetiminde personele verilen yetkilerle sorumlulukları denk olmalıdır. Personelin Turquality için verilmiş görevleri örgütte sorumluluklarını oluşturur. Her personelin sorumluluklarını yapacak kadar yetkiye sahip olması gerekir.
7- Yetki Devri İlkesi: Yöneticiler, Turquality yönetiminde işlerin planlanması ve astların gelişmesi için devrettikleri yetkiler sayesinde, stratejik amaç birliğine daha hızlı ulaşabilmektedir.
8- Denge İlkesi: Turquality organizasyondaki bölümler arasındaki yetkiler, görevlere göre dağıtılır. Böylece hiyerarşik yapı ilkesi de korunmuş olur.
9- Açıklama İlkesi: Turquality organizasyondaki her bir personelin görev, sorumluluk ve yetkileri açık ve net olarak yazılı bir şekilde belirtilir. Ayrıca, her bir personel için iş planı oluşturulur ve kontrol edilir.
10- Basitlik ve Anlaşılırlık İlkesi: Turquality organizasyonu kurulurken, örgüt yapısı basit ve anlaşılırdır. Ast ve üstlerin ilişkileri, iş akışları örgüte uyumludur.
11- Esneklik İlkesi: Turquality organizasyonları, yakın çevre ve dış çevre etkisi altındadır. Turquality organizasyonları, bu değişimlere karşılık verebilmek ve değişimlere ayak uydurabilmesi için dinamik yapıya sahiptir.
12- Süreklilik İlkesi: Değişimlere ayak uyduran Turquality Yönetiminin dinamik yapısının yanında personelinde değişimi takip eder, geleceği görebilecek şekilde yetişir.
13- Yönetim Alanı İlkesi: Turquality yönetiminde bir yöneticiye bağlı ast sayısı, süreç yönetimine göre belirlenir.

 

 

REKLAM ALANI