enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0158
EURO
36,0233
ALTIN
2.564,12
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
31°C
İstanbul
31°C
Parçalı Bulutlu
Cumartesi Açık
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
32°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Parçalı Bulutlu
34°C

Vergide Adalet Olmadan Gelirde Adalet Olmaz!

Vergide Adalet Olmadan Gelirde Adalet Olmaz!
REKLAM ALANI
A+
A-

Vergide Adalet Bekliyorlar

Bir seçim döneminin daha vaatlerle geçtiğini dile getiren Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Başkanı Özlem Akarken şu yorumda bulundu; “Her seçim dönemi vaatler duymak, umutlar yeşertmek adet oldu. Seyyanen zamlar değil katsayı düzenlemeleriyle emekliliğe yansıyan maaş istiyor. Seçim meydanlarında sözü verilen ek gösterge düzenlemesi eğitime ve eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde gelişti.” Halen birinci dereceye inen herkesin ek gösterge ve taban katsayısı düzenlemesini revize edilmiş bir şekilde beklediğini vurgulayan Akarken şunları da söyledi; “Her zaman her yerde söylüyoruz. Siyasetçiler şapkalarını önüne koymalı. Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılmalı, kamunun kanayan yarası bitirilmeli. Sağlık ve sosyal hizmet kolundakiler meslek kanunları görev tanımları güncellenmeli. İşçi, memur, çalışan, emekli vergide adalet bekliyor.”

Gelir Dağılımı Hızla Bozuluyor

Gelir dağılımı ve vergideki adaletsizliklerle ilgili Akarken şunları ifade etti; “Ülkemizde gelir dağılımı hızla bozuluyor. Düşük ücretlerle, azalan alım gücümüzle, sendikalaşmanın ve hak aramanın önündeki engellerle, meslek örgütlerinin işlevsiz hale getirilmeye çalışıldığı bir düzende emek ve eğitim hiçe sayılıyor. Enflasyonun altında ezilen ücret artışları dahi çalışanın emeklinin hanesine girmeden vergilerle geri alınıyor. Vergi tarife dilimleri yıllardır yeniden değerleme oranı ve asgari ücret artışından az artırılmakta. Böylece ücretlilerin erkenden bir üst vergi dilimine girmesine ve daha yüksek oranda vergi vermelerine neden olmakta. Bu kadar yüksek enflasyon ortamında, yıl içinde bir üst vergi dilimine girdiği için eline geçen ücreti düşen ücretlilerin geçim mücadelesi maalesef zorlaşmaktadır.”

Cebe Girmeden Eridiğinin Altını Çizdi

Son dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da maaş zamları konusunda demeçler verdiğini ifade eden SAHİM-SEN’in Başkanı Özlem Akarken şu bilgileri verdi: “Cumhurbaşkanımız ‘’Fiyat istikrarı sağlamadan yapılan maaş zamlarını cebe girmeden nasıl eridiğini en iyi sizler biliyorsunuz.”  O zaman vergide adaletin gelmesi şart olmuştur. Cumhurbaşkanımız mevzuat gereğince ortaya çıkan tutarı yüzde 50’sine kadar artırmaya, yüzde 50’sine kadar da indirmeye yetkili kişidir. Ancak cumhurbaşkanımız bu yetkiyi 2024 yılında da kullanmamış, emekçinin erkenden üst vergi dilime girmesini engellememiştir. Öte yandan ücretlilerin gelir vergisi oranı da oldukça yüksektir. Bu nedenle vergi mevzuatı değişikliği ivedi yapılmalıdır. Ayrıca, asgari ücret istisnası vergiden indirim değil, matrahtan indirim yoluyla uygulanması artık şart olmuştur.

Geçinemiyorsanız Ek İş Yapın, Simit Satın!

Gelelim bir milletvekilimizin açıklamasına. Milletvekilimiz emekliye; ‘geçinemiyorsanız ek iş yapın, domates satın, simit satın’ önerisinde bulundu. Her şeyi devletten beklemeyin dedi. Milletvekilimizin açıklamasından önce de hazine ve maliye bakanımız 2024 yılında sağlık alanı dışında alım olmayacağını beyan etti. Emekliye çalışın diyen milletvekilimiz daha yakın zamanda yapılan diş hekimi atamasında gözler önüne serilen tabloyu görememiş olduğunu değerlendiriyoruz. Yeni mezun iş bulamayıp atanamazken emeklinin çalışmasını; domates, simit satmasını öneriyor. Milletvekilimize diş hekimi atamasına 14 bin 385 kişi katıldığını, tekrarlı katılımcı sayısının ise 33 bin 906 olarak kura gerçekleştirilirken ekrana yansıdığını ve atabilen 286 kişi olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Bu, sadece diş hekimi sayısı… Diğer meslek gruplarda atanamama her gün artmaya devam etmekte. Bu sene yeni mezunlarda buna eklenince atanamayan, özelde asgari ücretin bir tık üstüne çalışan hekimler başta olmak üzere sağlık meslek mensuplarının sayısında da artış olacak. Özel kurumlarda bile iş bulamayanlar olacak. Bu nedenle her yere fakülte, yüksekokul açmak çözüm değil.Bu durum hüsrana neden olacak. Siyasetçiler bunları görmeyip vaatler vermekten kaçınmalı. STK’larla eşit ve adaletli bir şekilde bir araya gelerek çözüm üretmeli.

Vergide Adalet Olmadan Gelirde Adalet Olmaz

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın VI. vergi ödevi başlıklı 73. maddesinde “Herkes, kamu giderlerini karşılamak üzere, mali gücüne göre, vergi ödemekle yükümlüdür. Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı, maliye politikasının sosyal amacıdır” hükmü yer almaktadır.

Vergi yükünün adaletli ve dengeli dağılımı

– Gelir vergisi dilimleri üst sınırı, ücretlilerde yüzde 15’e düşürülmelidir.
– Vergi tarife dilimleri en az yeniden değerleme oranı veya asgari ücret artış oranı kadar artmalıdır.
– Asgari ücret vergi istisnası vergiden indirim yoluyla değil matrahtan indirim yöntemiyle uygulanmalıdır. Böylece bu istisnadan çalışanlar yararlanmalıdır.
– İşverenlere sağlanan 5 puan SGK prim desteği herkese sağlanmalıdır.
– Çağdışı damga vergisi tümüyle kaldırılmalıdır.
Her zaman her yerde söylediğimiz gibi; ‘’Vergide adalet olmadan gelirde adalet olmaz.’’

REKLAM ALANI