enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
33,0372
EURO
35,9878
ALTIN
2.559,61
BIST
11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
31°C
İstanbul
31°C
Açık
Pazar Açık
32°C
Pazartesi Az Bulutlu
33°C
Salı Az Bulutlu
34°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
34°C

Verginin bugünü ve gelecekteki rotası ele alındı

Verginin bugünü ve gelecekteki rotası ele alındı
REKLAM ALANI
25.11.2022
0
A+
A-

Güncel gelişmeler birçok farklı perspektifte ele alındı 

Uluslararası vergi, denetim ve danışmanlık şirketi EY (Ernst&Young) tarafından geleneksel olarak düzenlenen Vergi Konferansı’nda; vergi alanındaki önemli gündem konuları, düzenlemeler ve uygulamalar EY liderlerinin ve farklı sektörlerden uzmanların katılımıyla tüm boyutları ile tartışıldı. “Geleceği bugünden inşa etmek” temasıyla 23 Kasım’da fiziki, 24 Kasım’da ise online olarak düzenlenen etkinlikte, iş dünyasından lider şirketlerin üst düzey yöneticileri ve EY Türkiye Vergi Bölümü profesyonelleri değerli görüşlerini paylaştı. İki gün süren konferansta; teknolojinin vergi alanında etkin kullanımının önemi, dünyada ve Türkiye’de gündemde olan vergi düzenlemeleri, iklim değişikliğinin vergi üzerine etkileri, girişimciler açısından vergi ve teşviklerin önemi gibi konuların da dahil olduğu birçok oturum düzenlendi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan EY Türkiye Ülke Başkanı Metin Canoğulları, son dönemde dünya ve Türkiye’yi etkileyen temel sorunlara ve bunların vergi gündemine olan etkilerine değindi.

Türkiye üretken, çalışkan, girişimci karakteri olan bir ülke ve gücümüz büyük ölçüde buradan geliyor diyen Canoğulları şöyle devam etti: “Enflasyon günümüzün en çok konuşulan konularından biri. En gelişmiş ülkeler dahi yüksek enflasyonla karşı karşıya. Biz ise Türkiye olarak enflasyonla bir arada yaşamaya alışığız. Bu ortamda, finansman ve nakit yönetimi birçok şirketin en önemli konularından. Mali tabloların doğru hazırlanması, doğru sunulması ve vergilerin reel tablolar üzerinden verilmesi oldukça önemli. Son dönemde elde edilen kârlara baktığımızda büyük kısmının; satışların düştüğü, arz mevcutken talebin yetersiz olduğu pandemi döneminde birikmiş stokların enflasyonist dönemdeki satışından geldiğini görüyoruz. Mevcut koşullarda bu kârların ne kadar sürdürülebilir olduğu sorusu önem kazanıyor. Bu dönemde enflasyon muhasebesinin uygulanmasını gerektiren bütün şartların mevcut olduğunu görüyoruz. Bu konularda şirketlerin önünü açacak politikaların geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum.”

Etkinlik kapsamında düzenlenen “C-Suite vergi gündemi” başlıklı oturumda Koç Holding Grup CFO’su Polat Şen, SAP Türkiye SEFA Bölgesi CFO’su Buluş Tüfekçi ve Sahibinden CFO’su Burcu Batı konuşmacı olarak yer aldı. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen EY Türkiye Vergi Bölümü Başkanı Erkan Baykuş vergi alanında dijitalleşmenin önemini vurguladığı konuşmasında şunları da söyledi:

“EY Türkiye Vergi Bölümü olarak önceliklerimizden biri dijitalleşme konusu. Teknolojiden en iyi şekilde yararlanarak geliştirdiğimiz yazılımlarla vergi danışmanlığı başta olmak üzere vergi ile ilgili tüm alanlarda hizmet veriyoruz. İşlerin daha çabuk ve etkili yapılmasını sağlayacak çözümler geliştiriyor, veriyi etkin bir şekilde kullanan yapay zekâ temelli çözümler sunuyoruz. Tamamen dijital bir ortamda çalışıyor ve oldukça verimli sonuçlar alıyoruz. Mevcut beyannameler, e-defterler, faturalardan oluşan büyük veriler üzerinde farklı algoritmalar çalıştırarak analizler yapıyor, yıllardır süregelen tecrübelerimizi dekatarak yapay zekâ aracılığıyla geleceğe yönelik projeksiyonlar hazırlıyor ve çözümler sunuyoruz.”

“Verginin geleceği, geleceğin vergisi”

Etkinliğin “Verginin geleceği, geleceğin vergisi” başlıklı oturumunun moderatörlüğünü ise EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Feridun Güngör üstlendi. Oturuma; EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı ve Girişimci Kadın Liderler Programı Lideri Müge Tan Belviso, EY Türkiye Vergi ve Hukuk Bölümü Şirket Ortağı Av. Ahmet Sağlı, EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Abdulkadir Kahraman ve EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı ve CESA Vergi Kalite Lideri Ersin Erdem konuşmacı olarak katıldı. Oturumun moderatörlüğünü üstlenen EY Türkiye Vergi Bölümü Şirket Ortağı Feridun Güngör şunları söyledi:

“Son yıllarda verginin uluslararası boyutu büyük bir önem kazanmış durumda. Daha önce genelde ikili taraflar arasında gördüğümüz uluslararası işbirliklerini artık çok daha geniş kapsamlı ve çok taraflı olarak görmeye başladık. Vergi alanında OECD gibi kuruluşların da katıldığı çok önemli çalışmalar yürütülüyor. Küreselleşen dünyada vergi de küreselleşiyor veçok uluslu şirketlerin yanı sıra bu şirketlerle ilgili herkes bu durumdan önemli ölçüde etkileniyor.”

Dünyada vergi rekabetinin de önemli ölçüde değiştiğini vurgulayan Feridun Güngör şöyle devam etti:

“Günümüzde özellikle gelişmekte olan ülkelerin vergi rekabetini çok daha yoğun bir şekilde sürdürdüğünü görüyoruz.Teşvik sistemleri çok daha cömert. Vergi avantajı nedeniyle bir ülkede var olan bir şirket bu avantaj ortadan kalktığında o kadar da istekli olmayacak. Bunun sonucu olarak, çok uluslu şirketlerin faaliyette bulundukları alanlarda vedünyanın dört bir yanına yayılan kompleks organizasyon yapılarında bazı değişikliklere gittiklerini görebiliriz.”

Ayrıca, etkinlikte paylaştığı analizlerle büyük ilgi uyandıran Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Refet S. Gürkaynak, “2023’e bakarken dünya konjonktürü ve Türkiye ekonomisi” başlıklı oturumda konuşma yaparak değerli görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

EY Vergi Konferansı’nın ikinci günü birçok sektörden üst düzey yöneticinin ve EY profesyonellerinin katılımıyla, farklı konuların kapsamlı şekilde ele alındığı online panellerle tüm gün devam etti. İş dünyasının büyük ilgi gösterdiği EY Vergi Konferansı gelecek yıllarda da düzenlenmeye devam edecek.

REKLAM ALANI