SON DAKİKA

05:24 İçerik üreticileri ve tasarımcılar AtölyeASUS’ta buluşuyor

19:46 E-fatura’da, eczacılar için geri sayım başladı

19:20 Piknik Alanını gençlerle temizledik

21:09 Tosyalı Holding, Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen İkinci Çelik Üreticisi

20:46 Türkiye’de Şirketlerin Yüzde 71’i Dijitalleşti

19:56 ‘Ordu’da Şelaleler’i anlatacak

07:59 İstanbul Ticaret’in yeni sayısı çıktı!

22:01 Tersine Göç İnşaat Sektörünü Hareketlendirdi

18:52 “E-Dönüşüm Hızlanırken E-Belge Çeşitliliği Artacak”

17:00 Canovate Hassas Kontrollü Klimalar, ABD, Çin, Almanya ile rekabet ediyor

21:01 Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

19:38 Sahibinden satılık özel okul’ sayısı arttı

21:42 Çimento Sektörü Alternatif Yakıt Kullanımıyla Sera Gazı Azaltımı Sağlıyor

20:43 Gelişen Pazarların Yıldızıyız

20:21 Progroup, 20. Perakende Günleri’ne katıldı

18:45 Fortune Türkiye haziran sayısı dijital platformlar ve bayilerde…

18:20 Capital Haziran sayısı çıktı!

20:59 2030 yılında dünyada satılacak araçların yüzde 50’si elektrikli olacak

18:46 Feth-i Mübin / Emine Savaş

14:38 Yeni Yasayla Kırtasiyecilere Sahip Çıkılmalı

11:15 “Kimya sektörü hem üretimde hem de ihracatta güçlü bir performans gösteriyor”

08:53 Kadın girişimcilere Uyumsoft’tan tam destek

08:36 Bireyleri, pandemiden çıkışa hazırlayacak 8 altın kural

20:36 Otokar Slovakya’ya otobüs ihraç edecek

20:12 Türk Kızılay Filistin’de yaraları sarıyor

19:32 Verimlilik ve Teknoloji Fuarı İçin Geri Sayım Başladı

20:48 Belgeselin Belleği / Dr. İsrafil Kuralay

20:18 Fındık ve mamulleri sektöründe Turquality destekleri nelerdir?

21:09 Sigorta Sektörüne Yönelik Fidye Yazılım Saldırıları Arttı!

20:06 İş Dünyasının Liderleri Sabancı Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluşuyor

20:19 Elektrikte yatırım ve yeşil enerji dönemi

Kişiye Özel Dikim Yapan Finans Kuruluşları Olmalıyız

Kişiye Özel Dikim Yapan Finans Kuruluşları Olmalıyız

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın Fast Company dergisi iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Üretime Dönüş” buluşmalarının dördüncüsü “Yeni Dönemde Şirketler Nasıl Büyüyecek” başlıklı oturumla gerçekleştirildi. Ev sahipliğini Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam’ın yaptığı dijital oturumun konukları Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın, Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, Teknosa CEO’su Bülent Gürcan ve Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng oldu. Oturumda konuk olan şirketlerin 2020 yılında sergiledikleri büyüme performansları, pandemi döneminde aldıkları aksiyonlar ve yeni dönem büyüme planları konuşuldu.
 “BANKACILIK SEKTÖRÜ SON DERECE BAŞARILI BİR SINAV VERDİ.”
Oturumda konuşan Türkiye Finans Genel Müdürü Murat Akşam, bankacılık sektörünün çok dinamik bir sektör olduğunu belirtti. Akşam, son 15-20 yıldır yapılan yatırımlarla sektörün Avrupa, hatta tüm dünya ile yarışacak seviyeye geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “Sektör olarak hem hızlı aksiyonlarla teknolojiyi yakalıyor hem de inovatif buluşlarla müşteri odaklı çalışmalar hayata geçiriyoruz. Bizim sektörümüz işleyiş bakımından diğer sektörlerden biraz farklı. Şubelerimiz tam kapanma süreci de dahil olmak üzere pandemi boyunca hizmet vermeye devam ediyor. Bu nedenle sektör olarak, pandeminin başından bu yana önceliğimizi müşteri ve çalışan sağlığı olarak belirledik. Bu konuyla ilgili tüm önlemleri alarak yeni döneme çok hızlı bir şekilde adapte olduk ve hiçbir şey olmamış gibi çalışmaya devam ettik.”                                                                                                                                                                     1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe giren uzaktan müşteri edinimiyle ilgili görüşlerini de paylaşan Murat Akşam şöyle konuştu: “Uzaktan müşteri edinimiyle birlikte vatandaşlarımızı şubelerimize gelmeden müşterimiz yapabiliyor, onlar için katılım hesabı açabiliyor, finansman ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Ayrıca dijitalleşmenin arttığı bu dönemde perakende tarafında da iş birliği yaptığımız kurumlar var. Bu kurumlarla ticaret yapan müşterilerimizin ihtiyaçlarını 7 gün 24 saat, ihtiyacın doğduğu yer ve zamanda anlık olarak karşılıyoruz. Zaten bu dönemden önce de dijitalleşme alanında yaptığımız yatırımlar ve hayata geçirdiğimiz öncü çalışmalarla 7 gün 24 saat çalışmaya hazır durumdaydık. Kısacası bankacılık sektörü olarak son 1 yılda hem büyüme hem de reel sektöre finansman sağlama ve destek olma noktalarında son derece başarılı bir sınav verdik.”
Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan yaptığı konuşmada, 2020 yılında büyük oranda büyüdüklerini, müşteri sayılarında 1,1 milyon artışla son 11 yılın rekorunu kırdıklarını belirterek bu durumun gelirlerine yüzde 12,5 büyüme olarak yansıdığını belirtti. Murat Erkan önümüzdeki dönemde kendi sektörlerinde zorluklardan çok fırsatlar olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Pandemi sağlıktan eğitime birçok sektörde dönüşüme yol açtı. Başta uzaktan çalışma, tele-tıp ve online eğlence olmak üzere bu alanlar daha da yükselecek ve bu alanlardaki yeni deneyimler kalıcı hale gelecek. Biz de tüm bu alanlarda verdiğimiz hizmetleri ve ürün geliştirme çalışmalarını bu döneme uygun hale getirmek için çaba harcıyor, yatırımlar yapıyoruz. 2020 yılında krizin nereden geldiği tam anlaşılmadan bile, 9 milyar TL yatırım yapmışız. Bu yıl itibarıyla yeni iş alanları ve sektörlerde 20 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapmayı hedefliyoruz. Anlık mesajlaşma uygulaması BİP gibi stratejik odak alanlarımız var. Siber güvenlik, IoT çözümler ve bulut teknolojilerinde yeni çözümler üreteceğiz”
Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ ise, Türkiye’de henüz vaka yokken, tüm değer ve tedarik zincirini kesintisiz hizmet verebilecek ve teslimat yapabilecek şekilde hazırladıklarını ifade ederek şöyle devam etti: “Dünya bu sürecin içerisinden geçmeye başladığında biz, operasyon, lojistik ve teknoloji anlamında çok hızlı bir yatırım atağını zaten başlatmış durumdaydık. Pandemi dönemi öncesinde e-ticaretin toplam perakende içerisindeki payı yüzde 5 seviyelerindeyken, pandeminin ilk üç ayında gelecek üç yıl içerisinde beklenen büyüme gerçekleşti. Bu dönemde milyonlarca yeni kullanıcı yepyeni dijital servislerle tanıştı. Neredeyse yüzde 80 ve üzeri işletmenin hayatında e-ticaret vazgeçilmez ve kalıcı bir hal aldı. Biz de bu dönemde kendimizi katlayarak büyüdük. Bu sene de tüm Türkiye’deki operasyon, lojistik, teknoloji ve AR-GE yatırımlarımızı arttırarak büyümeye devam edeceğiz.”
BSH Türkiye CEO’su Gökhan Sığın ise, Pandeminin etkisiyle, 2020 yılında ev içine yönelik yapılan harcamalardaki artışın beyaz eşya satışlarına yüzde 16’lık artışla yansıdığını belirtti. Sığın, büyüme ivmesinin farklı ekonomik göstergeler doğrultusunda 2021 yılında devam etmesini öngörmediklerini ancak pazarda küçülme de beklemediklerini söyledi. Durumu koruyacak olmanın çok önemli bir başarı olduğunu vurgulayan Sığın ev içi harcamalardaki artışta bazı ürünlerin öne çıktığını ifade ederek şöyle konuştu: “Pandemi nedeniyle evde kalış süreleri artınca, buna bağlı olarak büyük cihazlara ve saklama alanlarına da ihtiyaç arttı. Geçen seneki en büyük satışları bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, derin dondurucu ve buzdolabı kategorilerinde elde ettik. Ayrıca küçük ev aletleri ve kahve makinelerinin pazarları çok büyüdü. Kablosuz ve ayakta duran süpürgelere talep yükseldi. Evin içindeki konfora, temizliğe yönelik her şeyde artış oldu ve bu artış hâlen de devam ediyor.”
Teknosa CEO’su Bülent Gürcan, 2020 yılı sonunda 5,6 milyar TL ciro elde ettiklerini, e-ticaret cirolarının ise 1 milyar TL’yigeçtiğini ifade ederek şunları söyledi: “Şirketler, bu dönemde uzaktan veya esnek çalışma modelleri ile dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu anladılar. Dijitalleşmeye yatırım yapmış olan şirketler pandemi dönemini nispeten daha iyi geçirdiler. Buna hazır olmayan şirketler ise 5-10 sene öncesine çekilmiş trendlere hızla adapteolmak içinyeni yatırımlar yaptılar. Bizim şirketimizdeki Z kuşağının yoğunluğu nedeniyle esnek çalışma modellerine önceden hakimdik. Elektronik ticaret tarafı için de 2018 yılından itibaren yapmış olduğumuz yatırımlar sayesinde mağazalarımız kapandığı andan itibaren online bir oyuncu haline gelebilmeyi başardık. Dijitalleşmenin bu kadar ilerlemesiyle yatırımlarımız arasına pazaryeri yatırımını da ekledik. Bu yıl bu yatırımlarımıza hız vererek, yıl sonunda pazaryeri operasyonlarımızla müşterilerimize eniyi hizmeti vermeye devam edeceğiz.”
Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng ise, Pandemi döneminde farklı müşteri gruplarına özel farklı çözümler geliştirdiklerini belirterek şöyle devam etti: “Türkiye’de HoReCa olarak tanımladığımız otel, restoran, kafe sektörünün yüzde 90’ı bugün Metro müşterisi. Pandemi bu sektörü maalesef olumsuz etkiledi. Rakamlara baktığınızda, TÜRYİD restoran ve kafe sektöründeki işletmelerin neredeyse yüzde 25’inin kapanacağını öngörüyor. Bu sektördeki istihdam kaybı riski ise 300 bin olarak hesaplandı. Bu nedenle HoReCa’ya destek kampanyaları bizim için öncelikli oldu. Bu anlamda ‘Küçük İşletmem İçin’ hareketi başta olmak üzere farklı kampanyalar hayata geçirerek müşterilerimize destek olduk. Ayrıca pandemi döneminde mağazalarımıza erişimi kısıtlanan bakkallara da ürün sevkiyatları başlattık. Metro Gastro Servis olarak, HoReCa müşterilerimizin günlük hayatlarını kolaylaştırmak ve hızlandırmak için 2016 yılından bu yana yürüttüğümüz hizmetlere paralel şekilde, son tüketici tarafındaki bakkal ve marketlerimize siparişlerini Metro mağazalarına gelmeden teslim etme hizmetini pandemi döneminde başlatmış olduk.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ