SON DAKİKA

05:24 İçerik üreticileri ve tasarımcılar AtölyeASUS’ta buluşuyor

19:46 E-fatura’da, eczacılar için geri sayım başladı

19:20 Piknik Alanını gençlerle temizledik

21:09 Tosyalı Holding, Avrupa’nın En Hızlı Büyüyen İkinci Çelik Üreticisi

20:46 Türkiye’de Şirketlerin Yüzde 71’i Dijitalleşti

19:56 ‘Ordu’da Şelaleler’i anlatacak

07:59 İstanbul Ticaret’in yeni sayısı çıktı!

22:01 Tersine Göç İnşaat Sektörünü Hareketlendirdi

18:52 “E-Dönüşüm Hızlanırken E-Belge Çeşitliliği Artacak”

17:00 Canovate Hassas Kontrollü Klimalar, ABD, Çin, Almanya ile rekabet ediyor

21:01 Kuru meyve trendi dünyada yükselişte

19:38 Sahibinden satılık özel okul’ sayısı arttı

21:42 Çimento Sektörü Alternatif Yakıt Kullanımıyla Sera Gazı Azaltımı Sağlıyor

20:43 Gelişen Pazarların Yıldızıyız

20:21 Progroup, 20. Perakende Günleri’ne katıldı

18:45 Fortune Türkiye haziran sayısı dijital platformlar ve bayilerde…

18:20 Capital Haziran sayısı çıktı!

20:59 2030 yılında dünyada satılacak araçların yüzde 50’si elektrikli olacak

18:46 Feth-i Mübin / Emine Savaş

14:38 Yeni Yasayla Kırtasiyecilere Sahip Çıkılmalı

11:15 “Kimya sektörü hem üretimde hem de ihracatta güçlü bir performans gösteriyor”

08:53 Kadın girişimcilere Uyumsoft’tan tam destek

08:36 Bireyleri, pandemiden çıkışa hazırlayacak 8 altın kural

20:36 Otokar Slovakya’ya otobüs ihraç edecek

20:12 Türk Kızılay Filistin’de yaraları sarıyor

19:32 Verimlilik ve Teknoloji Fuarı İçin Geri Sayım Başladı

20:48 Belgeselin Belleği / Dr. İsrafil Kuralay

20:18 Fındık ve mamulleri sektöründe Turquality destekleri nelerdir?

21:09 Sigorta Sektörüne Yönelik Fidye Yazılım Saldırıları Arttı!

20:06 İş Dünyasının Liderleri Sabancı Üniversitesi’nde Öğrencilerle Buluşuyor

20:19 Elektrikte yatırım ve yeşil enerji dönemi

Şehirler Akıllaştıkça Siber Saldırılar Artıyor

Teknolojinin günden güne gelişmesiyle birlikte hayatımızın her alanına dahil olan IoT cihazları günlük yaşantımızı daha kolay hale getirirken; kamu ve özel kuruluşları, insanları ve şehir altyapılarını birleştirerek akıllı şehir ekosisteminin oluşmasına katkıda bulunuyor. İnternete bağlı cihazların kolay kontrol edilebilmesi, daha güvenli şehirler konseptini meydana getirse de güvenlik açıkları bulunan cihazlar güçlü siber riskler oluşturuyor. Kamu araçları, trafik ışıkları ve sokak lambaları gibi bir şehri oluşturan neredeyse tüm unsurların çevrim içi etkileşim içinde bulunduğu bu düzende belirli güvenlik açıklarının oluşabileceğine dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, akıllı şehirlerde karşılaşılabilecek siber güvenlik risklerini ve bu risklere karşı alınabilecek önlemleri 5 adımda sıralıyor.
Akıllı Şehirler Hayatın Her Alanına Yayılıyor
Endüstri 4.0 ve IoT cihazlar sayesinde üretim ve hizmet sektörü gelişirken, günlük yaşamda deneyimlediğimiz ulaşım, güvenlik ve altyapı gibi birçok alan akıllı şehir sistemleri ile donatılıyor. Akıllı şehir sitemlerinde yaya ve araçların hayatlarını kolaylaştırmak amaçlı tasarlanan akıllı aydınlatma sistemleri, içerisine yerleştirilen ses ve görüntü sensörleri sayesinde şehirde meydana gelen olası problemlerin tespitini yapabiliyor.
Ayrıca, sınırlı alanlara girebilme özellikleri bulunan dronelar, afet anında olay yerinden görüntü aktararak bilgi akışını sağlayabiliyor. Devletlerin ve yerel yönetimlerin, akıllı sistemler aracılığıyla kamu güvenliğini sağlarken akıllı uygulamaların ağ güvenliğine dikkat etmesi gerektiğini aktaran Yusuf Evmez, bu önlemlerin sağlanmadığı şehirlerde büyük siber saldırılarla karşılaşılabileceğini vurguluyor.
Akıllı Şehir Sistemlerinde Meydana Gelen Siber Saldırılar
1. Ortadaki adam saldırıları. Bu saldırı türünde saldırganlar, iki sistem arasındaki iletişimi bozarak cihazların işleyişini kesintiye uğratmakta veya cihazlara yanlış yönlendirmeler yapmaktadır. Kasten yapılan bu saldırılar şehir işleyişine zarar vereceği için kimlik doğrulama ve şifreleme önlemlerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir.
2. Kimlik ve veri hırsızlığı. Şehirlerde bulunan otoparklar, toplu taşıma araçları ve güvenlik kameraları tarafından oluşturulan veriler siber suçluların faydalanabileceği önemli kişisel bilgileri içerebilir. Bu nedenle, kimlik doğrulama yapılması ve şifrelerin düzenli olarak güncellenmesi önemli bir adım olacaktır.
3. Cihaz kontrolünün ele geçirilmesi. Cihazı kontrol altına alan hackerler cihazı istedikleri şekilde yönlendirebilirken, genellikle cihazın temel işlevlerinde bir değişiklik yapmadıkları için saldırının tespit edilmesini zorlaştırır. Bu riski önlemek için cihazların düzenli takibinin sağlanması, yazılım güncellemelerinin zamanında yapılması ve cihaz erişim kontrollerinin atlanmaması etkili olacaktır.
4. DDoS saldırıları. Bu saldırı türünde hackerler, ağa birden çok istek göndererek cihazın çok sayıda isteği işleme kapasitesini aşmayı ve doğru şekilde çalışmasını engellemeyi amaçlamaktadır. Akıllı şehirlerde birçok cihaz kendini etkisiz hale getirmek isteyen botnetler ile zorlandığı takdirde işlevini yerine getiremeyebilir. Bu nedenle, cihazlar kendilerini savunabilecek güçlü antivirüs protokolleri ile desteklenmelidir.
5. PDoS saldırıları.Bu saldırı türü cihazlara kalıcı hasarlar verebilirken, cihaz donanımlarının değiştirilmesine ya da yeniden kurulmasına neden olabilir. Bu saldırı türünden korunmak için akıllı şehirlerin tasarlanmasından kullanım aşamasına kadar her aşamada güçlü siber güvenlik çözümleri ile desteklenmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ